UDP- 31 Seats PDOIS- 4 Seats
APRC- 5 Seats PPP- 2 Seats
NRP- 5 Seats Independent- 1 Seat
GDC- 5 Seats  

BANJUL ADMINISTRATIVE AREA

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. ABDOULIE SAINE BANJUL CENTRAL APRC  821
2. EBOU JENG BANJUL CENTRAL INDEPENDENT  152
3. MUHAMMED NDOW BANJUL CENTRAL PPP 1852
4. EBRIMA PESSEH NJIE BANJUL CENTRAL UDP  472
5. HADDIJATOU FORBES BANJUL CENTRAL GDC   390
 
6. BABOUCARR S. NYANG BANJUL SOUTH APRC   366
7. MBYE BABOUCARR SARR BANJUL SOUTH INDEPENDENT  79
8. FATOUMATTA NJAI BANJUL SOUTH PPP  1411
9. MBYE BABOUCARR MANNEH BANJUL SOUTH UDP  341
10. AZIZ PA BOY FRAZER BANJUL SOUTH GDC  214
  
11. MOMODOU A.B.S MBOOB BANJUL NORTH GDC    229
12. OUSMAN SILLAH BANJUL NORTH PDOIS   1007
13. PA OUSMAN CHAM BANJUL NORTH INDEPENDENT 171
14. SAMBA NJIE BANJUL NORTH INDEPENDENT 248
15. MOMODOU LAMIN B. BAH BANJUL NORTH UDP 781
16. MODOU SILLAH BANJUL NORTH INDEPENDENT 500

 

KANIFING ADMINISTRATIVE REGION

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. KUMBA BARRY BAKAU APRC 1370
2. SEEDY GASSAMA BAKAU GDC   501
3. ASSAN TOURAY BAKAU UDP  4883
  
4. MODOU I. CHAM JESHWANG GDC  1122
5. MUSTAPHA KAH JESHWANG INDEPENDENT 1249
6. SHERIFF S. SARR JESHWANG INDEPENDENT  4122
7. LAMIN SAHO JESHWANG GPDP    344
8. MAM JENG JESHWANG PPP   451
9. ALHAGIE DRAMMEH JESHWANG UDP   4997
  
10. SEEDY BOJANG SERREKUNDA APRC   845
11. MBYE BITTAYE SERREKUNDA GDC   338
12. HALIFA SALLAH SERREKUNDA PDOIS  3756
  
13. SAMBA JATTA SERREKUNDA WEST APRC     4189
14. MODOU JANE SERREKUNDA WEST GDC   740
15. MATAR CEESAY SERREKUNDA WEST PDOIS   3671
16. MUSTAPHA LOWE SERREKUNDA WEST INDEPENDENT  818
17. BAKARY SINGHATEH SERREKUNDA WEST INDEPENDENT  371
18. SOLVIEG JENG SERREKUNDA WEST PPP    501
19. MADI M.K CEESAY SERREKUNDA WEST UDP   4367
  
20. EBRIMA SONKO TALLINDING KUJANG APRC   3471
21. AMIE COLLEY TALLINDING KUJANG GDC   844
22. SANUSI TOURAY TALLINDING KUJANG PPP    576
23. FATOU K. JAWARA TALLINDING KUNJANG UDP   4594
  
24. MODOU A. NJIE BUNDUNGKA KUNDA APRC  3114
25. MOMODOU JALLOW BUNDUNGKA KUNDA GDC    717
26. AMIE SILLAH BUNDUNGKA KUNDA PDOIS   2138
27. ALIEU B. NJIE BUNDUNGKA KUNDA NRP    448
28. LAMIN JAWARA BUNDUNGKA KUNDA GPDP  365
29. FATOUMATA HYDARA BUNDUNGKA KUNDA PPP    396
30. BAKARY NJIE BUNDUNGKA KUNDA UDP   4210
  
31. GIBBI BAH LATRIKUNDA SABIJIE APRC    4422
32. EBRIMA NYANG LATRIKUNDA SABIJIE GDC       1078
33. AMAT JANHA LATRIKUNDA SABIJIE PDOIS    898
34. ANSUMANA BAYO LATRIKUNDA SABIJIE NRP       366
35. KADDIJATOU M. SAMATEH LATRIKUNDA SABIJIE GPDP     153
36. AMINATA CORREA LATRIKUNDA SABIJIE PPP       1336
37. SAIKOU MARONG LATRIKUNDA SABIJIE UDP      4608

 

WEST COAST REGION

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. ALHAGIE SANKUNG JAMMEH FONI JARROL APRC    1044
2. OUSMAN BALDEH FONI JARROL GDC      505
3. ABDOULIE BONDI FONI JARROL UDP      822
  
4. SUNKARY BADJIE FONI BREFET APRC   2852
5. NUHA SANYANG FONI BREFET GDC     611
6. OMAR KEITA FONI BREFET NRP     443
7. MALAMIN BADJIE FONI BREFET UDP    1040
  
8. KADDY CAMARA FONI BONDALI APRC    1226
9. YORRO S. JALLOW FONI BONDALI GDC       390
10. OUSMAN MARCUS NYASSI FONI BONDALI UDP       828
  
11. MUSA AMUL NYASSI FONI KANSALA APRC     4161
12. OUSMAN MARREH FONI KANSALA INDEPENDENT  542
  
13. MOMODOU CAMARA FONI BINTANG APRC      4343
4. YAHYA JALLOW FONI BINTANG GDC         350
15. ASSAN JORBATEH FONI BINTANG UDP         987
  
16. TAIRU E.B BADJIE KOMBO EAST APRC   3459
17. SAMBA JALLOW KOMBO EAST GDC     937
18. LAMIN F.M CONTA KOMBO EAST UDP    5494
19. ABDOU SOWE KOMBO EAST INDEPENDENT  1208
  
20. ABDOU BADJAN SANNEH MENTERENG APRC   2208
21. EBRIMA J. CHAM SANNEH MENTERENG GDC      1144
22. MARIAMA SAINE SANNEH MENTERENG NRP      609
23. ABAS MANNEH SANNEH MENTERENG PDOIS    1079
24. BABA GALLEH JALLOW SANNEH MENTERENG UDP      6449
25. SHEIKH TIJAN CHAM SANNEH MENTERENG PPP     320
26. ALASANA K.D CAMARA SANNEH MENTERENG INDEPENDENT  2264
  
27. OUSMAN GAYE OLD YUNDUM APRC    3388
28. ALI NGET OLD YUNDUM GDC     2846
29. DAM TOURAY OLD YUNDUM NRP     1290
30. ABDOULIE CEESAY OLD YUNDUM UDP    3961
31. AMADOU TIJAN BAH OLD YUNDUM PDOIS   1236
32. OUSMAN NDURE OLD YUNDUM INDEPENDENT 544
33. ALPHA OUSMAN JALLOW OLD YUNDUM INDEPENDENT  545
34. ABDOULAHI MENDY OLD YUNDUM INDEPENDENT  228
  
35. JERREH SANYANG BUSUMBALA APRC     4936
36. KANTONG T. MARENA BUSUMBALA GDC      879
37. MUSA CEESAY BUSUMBALA PDOIS   1040
38. SAIKOUBA JARJU BUSUMBALA UDP     8475
  
39. ABDOU KOLLEY KOMBO SOUTH APRC    4146
40. LAMIN E. FATTY KOMBO SOUTH GDC    2432
41. AWA BAH KOMBO SOUTH NRP    1502
42. KEBBA K. BARROW KOMBO SOUTH UDP    10022
43. ALASANA KEITA KOMBO SOUTH GPDP   409
44. BANFALLY DEMBA KOMBO SOUTH INDEPENDENT 1097
  
45. SANNA BOJANG BRIKAMA SOUTH APRC    4541
46. SIMON PETER DEMBA BRIKAMA SOUTH GDC      1169
47. TIJAN LOUM BRIKAMA SOUTH PDOIS     1278
48. LAMIN J. SANNEH BRIKAMA SOUTH UDP        6316
49. SAMUEL KAI JARJU BRIKAMA SOUTH INDEPENDENT  384
  
50. ABBA JALLOW BRIKAMA NORTH GDC      1072
51. KEBBA BAH BRIKAMA NORTH NRP     470
52. ALAGIE S. DARBOE BRIKAMA NORTH UDP    7346
53. FABAKARY NYONYO BOJANG BRIKAMA NORTH INDEPENDENT  863
54. MOMODOU JARJU BRIKAMA NORTH INDEPENDENT 2610

KEREWAN ADMINISTRATIVE REGION

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. MODOU BOBB LOWER NIUMI GDC    3489
2. ABDOULIE J. CORR LOWER NIUMI INDEPENDENT  542
3. MATARR JENG LOWER NIUMI UDP   3526
4. EBRIMA CHOI LOWER NIUMI NRP   892
5. AMADOU SARR LOWER NIUMI PDOIS  668
  
6. PA OMAR SONKO UPPER NIUMI GDC   2011
7. LANDING LONG LONG SONKO UPPER NIUMI INDEPENDENT 989
8. ALH. MOMODOU L. DIBBA UPPER NIUMI PDOIS    1600
9. OMAR DARBOE UPPER NIUMI UDP      2377
10. MOMODOU BUSSO UPPER NIUMI NRP     405
  
11. SALIFU JAWO JOKADU GDC   2507
12. MAMAT BITTAYE JOKADU PDOIS  562
13. BUBA CAMARA JOKADU NRP  373
14. KARAMO I. DEMBA JOKADU NCP   660
15. SAIT A. JOOF JOKADU UDP  1336
  
16. MAMUD B.J TOURAY LOWER BADDIBU GDC   1250
17. KEMO GASSAMA LOWER BADDIBU INDEPENDENT
18. ALHAGIE JAWARA LOWER BADDIBU UDP  3177
18. BUBACARR MAKALO LOWER BADDIBU NRP   868
  
20. MOMODOU LAMIN JOBE CENRAL BADDIBU GDC  1547
21. SULAYMAN SAHO CENTRAL BADDIBU UDP  3267
  
22. PAPA TUNKARA ILLIASA GDC    3194
23. OUSAINOU BOBB ILLIASA INDEPENDENT  442
24. SANKUNG DAMPHA ILLIASA NCP    807
25. DEMBO KM CAMARA ILLIASA UDP   4244
  
26. SHEIKH GAYE SABACH SANJAL GDC     961
27. YAHYA NYANGADO SABACH SANJAL NCP      306
28. BOTO SAIDY JENG SABACH SANJAL UDP   1071
29. MANJIE SAMBOU SABACH SANJAL PDOIS   1880
30. OUSMAN TOURAY SABACH SANJAL NRP     2933

 

MANSAKONKO ADMINISTRATIVE REGION

SR.           NAME CONSTITUENCY PARTY
1. ALKALI SALLAH JARRA WEST GDC  1954
2. KAJALI FOFANA JARRA WEST UDP   3522
3. SEEDY JOBE JARRA WEST GMC   800
  
4. GELI YERO BAH JARRA CENTRAL APRC 129
5. KEBBA JALLOW JARRA CENTRAL GDC    1397
6. WANDIFA SANNEH JARRA CENTRAL UDP    1106
  
7. JULDEH BALDEH JARRA EAST GDC  1333
8. PATEH BALDEH JARRA EAST NRP   251
9. SAINEY TOURAY JARRA EAST UDP 2171
  
10. OUSMAN ANN KIANG EAST GDC  558
11. YAYA GASSAMA KIANG EAST UDP   1740
  
12. HADDY BAH KIANG CENTRAL GDC    1161
13. BAKARY CAMARA KIANG CENTRAL UDP     1624
  
14. BA DARBOE BAH KIANG WEST GDC    730
15. FAKEBBA N.L COLLEY KIANG WEST UDP     3747

 

JANJANBUREH ADMINISTRATIVE REGION

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. EBRIMA SARJO JANJANBUREH APRC
2. BAMBA CAMARA JANJANBUREH GDC
3. OMAR JAMMEH JANJANBUREH NRP
4. MOMODOU CEESAY JANJANBUREH UDP
5. KEBBA YORRO MANNEH JANJANBUREH INDEPENDENT
  
6. DEMBA SOWE NIAMINA WEST GDC   1434
7. MALICK SOWE NIAMINA WEST NRP    1197
  
8. CHERNO JALLOW NIAMINA EAST APRC  545
9. OMAR CEESAY NIAMINA EAST GDC  1803
10. ALHAGIE GAYE NIAMINA EAST NRP   222
11. FATOU JAI CEESAY NIAMINA EAST PDOIS  133
12. SANNA B. CEESAY NIAMINA EAST UDP   1760
13. EBRIMA L.S MARENAH NIAMINA EAST GMC   533
  
14. ALAGIE JALLOW NIAMINA DANKUNKU GDC  855
15. SAMBA JALLOW NIAMINA DANKUNKU NRP   1253
16. ESSA SAIDYKHAN NIAMINA DANKUNKU INDEPENDENT 145
  
17. BAKARY SABALLY LOWER FULLADU WEST APRC 480
18. AMADOU JALLOW LOWER FULLADU WEST GDC  1309
18. EBRIMA B. JALLOW LOWER FULLADU WEST NRP  724
20. YANKUBA SINERA LOWER FULLADU WEST INDEPENDENT 1666
21. MBEMBA NANKO LOWER FULLADU WEST INDEPENDENT 164
22. GIBBI MBALLOW LOWER FULLADU WEST INDEPENDENT 1008
23. OMAR TOBB LOWER FULLADU WEST INDEPENDENT 715
24. MUHAMADOU TAMBURA LOWER FULLADU WEST PPP 323
25. ALHAGIE DARBOE LOWER FULLADU WEST UDP  1981
  
26. AHMED MALICK NIE UPPER FULLADU WEST APRC  358
27. ISMAILA CHAM UPPER FULLADU WEST GDC   2672
28. ALHAGIE NENEH MBYE UPPER FULLADU WEST NRP   640
29. ANSUMANA KOLLEY UPPER FULLADU WEST INDEPENDENT 287
30. BAKARY KORA UPPER FULLADU WEST INDEPENDENT 517
31. MUSA S. GAYE UPPER FULLADU WEST PPP    405
32. DAWDA KAWSU JAWARA UPPER FULLADU WEST UDP  3394
33. OMAR DEM UPPER FULLADU WEST PDOIS  889
  
34. HASSAN BABOU SOWE LOWER SALOUM GDC  686
35. SAINEY JAWARA LOWER SALOUM NRP  2293
36. KEBBA ANSU MANNEH LOWER SALOUM INDEPENDENT 503
37. BIRAN SAINE LOWER SALOUM INDEPENDENT 1301
38. MALICK SECKA LOWER SALOUM PPP  173
  
39. SAINEY MBYE UPPER SALOUM APRC   745
40. MUSA CEESAY UPPER SALOUM GDC  174
41. ALHAGIE MBOW UPPER SALOUM NRP   4099
42. BARRA JANNEH UPPER SALOUM PPP   1153
  
43. OMAR BAH NIANI GDC  2237
44. MUHAMMED LAMIN YAFFA NIANI NRP   979
45. ALIEU NDOW NIANI PDOIS  682
46. MBAKEH FATTY NIANI INDEPENDENT  436
47. ALHAGIE F.B SILLAH NIANI UDP  2695
  
48. SEEDY S.K NJIE NIANIJA APRC   411
49. HAMMET MANNEH NIANIJA GDC  357
50. AMADOU CAMARA NIANIJA NRP  818
51. BABOUCARR CHAM NIANIJA INDEPENDENT 523
52. EBRIMA S. JALLOW NIANIJA PPP  180
53. HABSANA JALLOW NIANIJA PDOIS  750
  
54. MOMODOU LAMIN JALLOW SAMI APRC    356
55. BABOUCARR BOYE SAMI GDC  1606
56. ESSA WALLY SAMI PDOIS  598
57. BAKARY SOWE SAMI INDEPENDENT  660
58. ALFUSAINEY CEESAY SAMI UDP   3121

 

BASSE ADMINISTRATIVE REGION

SR. NAME CONSTITUENCY PARTY
1. HABIBOULIE JAWO JIMARA APRC   497
2. ALHAGIE H. SOWE JIMARA GDC   3030
3. HARUNA DRAMMEH JIMARA UDP  2859
4. ESSA CONTEH JIMARA INDEPENDENT  2057
  
5. OMAR SOMPO CEESAY BASSE APRC     1559
6. KEBBA J. BALDEH BASSE GDC     936
7. KADDIJATOU JABBIE BASSE INDEPENDENT 308
8. MUHAMMADOU SAIBA SANYANG BASSE UDP  1810
9. MUHAMMED MAGASSY BASSE INDEPENDENT  2526
10. MOMODOU S. KAMARA BASSE INDEPENDENT  462
  
11. SULAYMAN BALDEH TUMANA GDC   2370
12. FODAY B. MANNEH TUMANA GMC   615
13. FODAY N.M DRAMMEH TUMANA UDP   5005
  
14. SAIKOU DRAMMEH SANDU GDC    2168
15. EBRIMA JAITEH SANDU INDEPENDENT  616
16. ANSUMANA M.S KEITA SANDU NRP   569
17. FODAY SANYANG SANDU PDOIS   1681
18. MUHAMMED MAHANERA SANDU UDP   2182
  
19. AMIE F. SOWE WULLI EAST GDC    1074
20. SUWAIBOU TOURAY WULLI EAST PDOIS   2939
21. MUHAMMED K. BAJAHA WULLI EAST INDEPENDENT  2370
22. ALHAMDOU K. CONTEH WULLI EAST GMC   577
  
23. FODAY CAMARA WULLI WEST GDC   958
24. SIDIA S. JATTA WULLI WEST PDOIS  3287
25. ARAFANG SUMAREH WULLI WEST GMC    1933
  
26. ANSU T.S SONKO KANTORA PDOIS    916
27. SAINEY S. SAGNIA KANTORA PPP       426
28. SULAYMAN CEESAY KANTORA GDC   1844
29 BILLAY G. TUNKARA KANTORA UDP    3027

 

 

Join The Conversation